Peck Wadsworth over Wellington Creek
Good Condition2 years old680 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 0.35 Miles East Of Hawley |
| Carries | Peck Wadsworth |
| Crosses | Wellington Creek |
| Coordinates | 41.18915, -82.18649 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 189.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4738803 |