Peckwadsworth Rd. over Black Rv P.wadsworth
Fair Condition27 years old858 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .09mi.east Of |
| Carries | Peckwadsworth Rd. |
| Crosses | Black Rv P.wadsworth |
| Coordinates | 41.18994, -82.24043 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 202.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 858 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4738705 |