Hawley Rd. over Wellington CR Hawley
Poor Condition72 years old91 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .63mi.north Of SR |
| Carries | Hawley Rd. |
| Crosses | Wellington CR Hawley |
| Coordinates | 41.17758, -82.19325 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 91 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4736303 |