SR 18 over Wellington Creek
Fair Condition56 years old5,401 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .74 Miles East Of SR 58 |
| Carries | SR 18 |
| Crosses | Wellington Creek |
| Coordinates | 41.16847, -82.20349 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 379.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,401 (2015) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4701801 |