Pitts RD over Charlemont Creek
Good Condition7 years old284 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .48 Mi North Of SR 18 |
| Carries | Pitts RD |
| Crosses | Charlemont Creek |
| Coordinates | 41.17499, -82.24257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 238 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 284 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4738830 |