SR 18 over Charlemont Creek
Good Condition16 years old3,975 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.14 Mi.e Of Quarry Rd. |
| Carries | SR 18 |
| Crosses | Charlemont Creek |
| Coordinates | 41.16909, -82.24686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 444.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,975 (2015) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4701798 |