Root RD over French Creek
Good Condition7 years old5,740 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .06 Miles S Of Us20 |
| Carries | Root RD |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 41.39122, -82.01134 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 173.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,740 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4739699 |