EB Tpk Rp To I480 over I80 Ohio Turnpike
Poor Condition45 years old8,955 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | At Exit 9a |
| Carries | EB Tpk Rp To I480 |
| Crosses | I80 Ohio Turnpike |
| Coordinates | 41.37900, -81.99530 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 360.9 ft (110 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 1,650 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,955 (2015) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4729811 |