Usr20 over Ridgeway Ditch
Good Condition7 years old12,220 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | .5 Mi E Of Ir-80 Tpk |
| Carries | Usr20 |
| Crosses | Ridgeway Ditch |
| Coordinates | 41.38341, -82.05695 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.5 ft (28.2 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 524.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,220 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4702221 |