Wright over Ludlow Creek
Poor Condition70 years old208 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.38 N Of Tr45 |
| Carries | Wright |
| Crosses | Ludlow Creek |
| Coordinates | 39.98833, -84.40833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 111.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 208 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532795 |