Cr50 Shiloh Rd. over Ludlow Creek
Good Condition22 years old185 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.24 Mi N. Of Sr571 |
| Carries | Cr50 Shiloh Rd. |
| Crosses | Ludlow Creek |
| Coordinates | 39.99406, -84.38973 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 313.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 185 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532779 |