Dayton-brandt over Branch Indian Creek
Good Condition53 years old364 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.64 N Of Cr166 |
| Carries | Dayton-brandt |
| Crosses | Branch Indian Creek |
| Coordinates | 39.99067, -84.04978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 64.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 364 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530245 |