Widener over Indian Creek
Fair Condition58 years old80 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.93 E Of Sr201 |
| Carries | Widener |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 39.97203, -84.06521 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 186.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5536669 |