Walnut Grove-clark over Dry Creek
Fair Condition63 years old634 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 1.05 E Of Sr201 |
| Carries | Walnut Grove-clark |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 39.99787, -84.07488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 101.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 634 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5535093 |