Tr172 Mill Rd. over Indian Creek
Good Condition8 years old216 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.30 E Of Cr26 Alcony-con |
| Carries | Tr172 Mill Rd. |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 40.00751, -84.05339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 91.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 216 (2016) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5535522 |