Range Line over Panther Creek
Fair Condition63 years old899 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.26 N Of Cr79 |
| Carries | Range Line |
| Crosses | Panther Creek |
| Coordinates | 40.08667, -84.37333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 138.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 899 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530385 |