Sugar Grove over Stillwater River
Good Condition32 years old258 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.38 E Of Tr76 |
| Carries | Sugar Grove |
| Crosses | Stillwater River |
| Coordinates | 40.07765, -84.35140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 276.9 ft (84.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 793.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 258 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533309 |