Cr81 Covington-get over Greenville Creek
Good Condition13 years old427 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.10 Mi W Of Tr85 |
| Carries | Cr81 Covington-get |
| Crosses | Greenville Creek |
| Coordinates | 40.10939, -84.39331 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 337.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 427 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533481 |