Panther Creek over Panther Creek
Good Condition31 years old385 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.01 W Of Tr69 |
| Carries | Panther Creek |
| Crosses | Panther Creek |
| Coordinates | 40.08287, -84.39756 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 208.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 385 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533384 |