Church ST over Gustin Ditch
Fair Condition67 years old477 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.05 N Of Usr36 |
| Carries | Church ST |
| Crosses | Gustin Ditch |
| Coordinates | 40.14563, -84.11225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 88.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 477 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531268 |