Snyder over West Branch Lost Creek
Poor Condition47 years old797 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.07 W Of Cr21 |
| Carries | Snyder |
| Crosses | West Branch Lost Creek |
| Coordinates | 40.16077, -84.13140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 80.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 797 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5536111 |