Lostcreek-shelby over East Branch Lost Creek
Poor Condition122 years old164 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 1.18 N Of Cr17 |
| Carries | Lostcreek-shelby |
| Crosses | East Branch Lost Creek |
| Coordinates | 40.13333, -84.10333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 126 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1904 (reconstructed 1961) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 164 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531322 |