C24 Bur Oak-nw Hpe over East Branch Lost Creek
Good Condition10 years old213 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.38 Mi. S. Of Usr36 |
| Carries | C24 Bur Oak-nw Hpe |
| Crosses | East Branch Lost Creek |
| Coordinates | 40.13760, -84.08378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 164.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 213 (2013) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531462 |