Cr25-a over Rush Creek
Good Condition19 years old7,657 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.10 Mi N Of Cr199 |
| Carries | Cr25-a |
| Crosses | Rush Creek |
| Coordinates | 40.15812, -84.23956 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Area | 1,135 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,657 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531675 |