Shiloh Road over Myers Joint Ditch
Good Condition32 years old124 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.51 S Of SR 718 |
| Carries | Shiloh Road |
| Crosses | Myers Joint Ditch |
| Coordinates | 40.04378, -84.39104 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 64.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 124 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532760 |