C48 Frederick-garl over Brush Creek
Good Condition4 years old1,554 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 1.84 E. Of Sr48 |
| Carries | C48 Frederick-garl |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 39.92842, -84.29074 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 337.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,554 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532672 |