Kessler-frederick over Stoner Ditch
Poor Condition72 years old3,227 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.06 N Of Mont Co Line |
| Carries | Kessler-frederick |
| Crosses | Stoner Ditch |
| Coordinates | 39.92333, -84.27500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 89.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,227 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532426 |