Cr143 Wheelock Rd. over Brush Creek
Good Condition25 years old385 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.05 M. W Of Cr43 |
| Carries | Cr143 Wheelock Rd. |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 39.94978, -84.27748 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 176.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 385 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5534771 |