Frederick-garland over Stillwater River Pjm
Fair Condition49 years old1,603 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.84 E Of Sr48 |
| Carries | Frederick-garland |
| Crosses | Stillwater River Pjm |
| Coordinates | 39.93667, -84.30109 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 311.0 ft (94.8 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 815.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,603 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532698 |