Cr50 Shiloh Rd. over Brush Creek
Good Condition9 years old177 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.51 Mi N Of Cr46 |
| Carries | Cr50 Shiloh Rd. |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 39.97086, -84.38919 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 207.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 177 (2013) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532787 |