Patty-circle Hill over Panther Creek
Fair Condition71 years old385 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.05 S Of Cr79 |
| Carries | Patty-circle Hill |
| Crosses | Panther Creek |
| Coordinates | 40.09042, -84.41525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 72.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 385 (2018) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533023 |