Cr78 Sugargrove-ci over Little Panther Creek
Good Condition4 years old390 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.12 E. Of SR 721 |
| Carries | Cr78 Sugargrove-ci |
| Crosses | Little Panther Creek |
| Coordinates | 40.07281, -84.41229 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 147.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 390 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533334 |