C86 Bradfrd-bloomr over Sproat Ditch
Good Condition26 years old637 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.57 Mi S Of Cr28 |
| Carries | C86 Bradfrd-bloomr |
| Crosses | Sproat Ditch |
| Coordinates | 40.17244, -84.41296 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 77.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 637 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533619 |