Tr. 93 Fetters RD over Stillwater River
Good Condition27 years old324 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.68 Mi. N. Of Sr185 |
| Carries | Tr. 93 Fetters RD |
| Crosses | Stillwater River |
| Coordinates | 40.16853, -84.42036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 573.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 324 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533813 |