Cr86bradford-bloom over Stillwater River
Good Condition13 years old637 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.36 Mi. N. Of Sr185 |
| Carries | Cr86bradford-bloom |
| Crosses | Stillwater River |
| Coordinates | 40.16504, -84.41337 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 430.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 637 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533554 |