Sr-201 over Dry Creek
Good Condition66 years old1,661 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | .83mi.s. Of Jct. Sr-41 |
| Carries | Sr-201 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 40.00078, -84.07737 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 224.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,661 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5503876 |