Tr187 Rusk Rd. over Spring Creek
Good Condition20 years old797 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.1 Mi E Of Cr186 Deweese |
| Carries | Tr187 Rusk Rd. |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 40.09024, -84.17026 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 239.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 797 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5535867 |