Casstown-sidney over Middle Branch Lost Creek
Poor Condition65 years old797 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.08 S Of Tr188 |
| Carries | Casstown-sidney |
| Crosses | Middle Branch Lost Creek |
| Coordinates | 40.06769, -84.13396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 175.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 797 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531144 |