Loy over Spring Creek
Fair Condition62 years old867 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.56 E Of Cr184 |
| Carries | Loy |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 40.11948, -84.17436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 197.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 867 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530873 |