Cr193 Troy-urbana over Lost Creek
Good Condition75 years old1,870 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.05 E Of Tr21 |
| Carries | Cr193 Troy-urbana |
| Crosses | Lost Creek |
| Coordinates | 40.07759, -84.13435 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 375.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,870 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5535980 |