Snodgrass over Spring Creek
Poor Condition65 years old485 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.83 E Of Cr20 |
| Carries | Snodgrass |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 40.17624, -84.14160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 95.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 485 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5536146 |