T-211 Rugged Hill over Little Lost Creek
Good Condition15 years old797 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.05 Mi. N. Of Sr55 |
| Carries | T-211 Rugged Hill |
| Crosses | Little Lost Creek |
| Coordinates | 40.05984, -84.10038 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 250.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 797 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5536413 |