Sr589 over Branch Lost Creek
Fair Condition60 years old1,662 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 1.76 Mi. N.of Jct. Sr55 |
| Carries | Sr589 |
| Crosses | Branch Lost Creek |
| Coordinates | 40.07664, -84.11765 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 294.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,662 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5504538 |