Sr589 over Br Smith Ditch 355
Fair Condition60 years old1,662 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | .6 Mi. N.of Jct. Sr55 |
| Carries | Sr589 |
| Crosses | Br Smith Ditch 355 |
| Coordinates | 40.06148, -84.12418 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 77 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,662 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5504473 |