Tr127 over Closed
Poor Condition126 years old150 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .7 Mi.e.int.tr126 & Tr127 |
| Carries | Tr127 |
| Crosses | Closed |
| Coordinates | 40.54167, -82.84167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 136.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1992) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930197 |