Cr27 over Shaw Creek
Fair Condition63 years old779 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .10 Miles E.of Int.tr132 |
| Carries | Cr27 |
| Crosses | Shaw Creek |
| Coordinates | 40.55750, -82.91264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 78.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 779 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930677 |