Tr133 over Shaw Creek
Poor Condition126 years old58 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .20 Miles E.of Int.cr28 |
| Carries | Tr133 |
| Crosses | Shaw Creek |
| Coordinates | 40.56833, -82.91500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 52.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58 (2015) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930723 |