Tr62 over Flat Run
Poor Condition143 years old100 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .20 Miles N.of Int. Cr59 |
| Carries | Tr62 |
| Crosses | Flat Run |
| Coordinates | 40.63344, -82.94251 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 2 (Critical) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Area | 81.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1883 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1992) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930839 |