Rice Cemetery Rd. over Trib. Of Flat Run
Poor Condition126 years old90 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .7 Mi North Intx. Cr61 |
| Carries | Rice Cemetery Rd. |
| Crosses | Trib. Of Flat Run |
| Coordinates | 40.62667, -82.95333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 48.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5933188 |