Cr59 over Flat Run
Fair Condition33 years old354 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .20 Miles E. Int. Of Tr60 |
| Carries | Cr59 |
| Crosses | Flat Run |
| Coordinates | 40.63088, -82.94820 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 180.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 354 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932300 |